Піщанська селищна рада

Вінницька область, Тульчинський район

«Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати»

Дата: 24.03.2025 16:06
Кількість переглядів: 36

Щороку березень – це місяць протидії туберкульозу. Цього року він відбувається під гаслом: «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати».

     Туберкульоз є однією з найпоширеніших хвороб у світі, яка становить серйозну загрозу для громадського здоров’я.

     Ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області, як і по всій Україні, залишається складною. В 2024р.на території Тульчинського району  зареєстровано 54 випадки вперше виявленого туберкульозу органів дихання, що більше, ніж у 2023р. і становить 38,0  випадків на 100 тис. населення. Із захворілих лише 8% працюючі. Віковий діапазон складає: 20-30 років – 14,8%, 40-50 років – 48%, 60 років і старші – 29,6%. Серед захворілих 4 невакциновані дитини: віком 5-9 років – 3 випадки, 10 -14 років – 1 випадок. Крім того, виявлено 19 осіб з рецидивом захворювання.

      Туберкульоз – важке інфекційне захворювання, викликане мікобактеріями туберкульозу. Щороку в світі майже 8 мільйонів людей хворіють на туберкульоз і близько 3 мільйонів помирає від цієї недуги. 

     Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму. Інфікування проходить повітряним шляхом. Основне джерело інфекції -  хвора на туберкульоз людина, яка виділяє мікобактерії при кашлі, чиханні, під час сміху чи розмови.  Ризик інфікування залежить від тривалості та інтенсивності контакту, а також від кількості бактерій, які вдихає здорова людина. Важливими є і такі соціальні фактори, як відсутність постійного місця проживання, перебування у місцях позбавлення волі, безробіття, малозабезпеченість. Ускладнюється епідемічна ситуація великою міграцією населення, стресовими ситуаціями.

     Особливістю мікобактерій туберкульозу є надзвичайна їх стійкість в навколишньому середовищі: при мінус 20С зберігають життєздатність 7 років, у грунті - протягом 1 року, у приміщеннях – до 1,5 місяця, у пилові зберігаються біля 2-х тижнів. УФ промені нищівно діють на збудника.

     На туберкульоз може захворіти будь-яка людина незалежно від віку. Це означає, що захворювання можливе не лише при недостатньому харчуванні, поганих житлових умовах, виснажливій праці, але й у будь-якої здорової людини під впливом факторів ризику, які призводять до зниження імунного захисту. Вважається, що 90% дорослого населення зустрічалися із збудником туберкульозу. Проте, більшість інфікованих людей не хворіють на туберкульоз, бо імунна система стримує  інфекцію, яка залишається в «дрімаючому» стані.

     Найбільше ризикують захворіти на туберкульоз особи, які перебувають в тісному постійному побутовому контакті з  хворим (студенти в гуртожитку, члени однієї сім' ї тощо), ВІЛ- інфіковані та хворі на СНІД; особи, які зловживають алкоголем, вживають наркотики; особи з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, незадовільних умов життя; діти, оскільки їх імунна система ще не сформована; літні люди через ослаблений імунний захист.

     Небезпечний туберкульоз тим, що спочатку протікає приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому лікування такого хворого розпочинається пізно і вимагає більших затрат часу та зусиль.  Приводом для негайного звернення до сімейного лікаря для обстеження є такі симптоми як кашель більше 2-х тижнів;  кровохаркання; підвищена втомлюваність та слабкість; підвищена пітливість, особливо вночі;  зменшення ваги тіла з невідомих причин; незначне підвищення температури тіла ( 37 – 37,5°С);  задишка при незначному фізичному навантаженні;  біль у грудній клітці.

     Важливо пам’ятати, що раннє виявлення хвороби, своєчасно розпочате лікування, дисципліна хворого в період лікування є запорукою повного одужання.

     Для профілактики туберкульозу щепленню підлягають усі новонароджені діти, які не мають до цього протипоказань. Для немовлят захист від туберкульозу дуже важливий, оскільки у випадку зараження в перший рік життя існує високий ризик захворіти на туберкульозний менінгіт, який вражає мозкові оболонки. В цьому випадку туберкульоз особливо тяжко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки. Вакцинацію проводять у перші дні життя немовляти — в пологовому стаціонарі. Якщо БЦЖ не можна ввести при народженні, вакцина повинна бути введена при першій можливості після народження, щоб захистити дитину до її контакту з інфекцією. Діти, які не були щеплені в пологовому, підлягають вакцинації в закладах охорони здоров’я після консультації з сімейним лікарем.

     Вакцинація знижує ймовірність інфікування та захищає дітей від важкого перебігу хвороби.  Тому важливо дотримуватися Національного календаря профілактичних щеплень для вчасного захисту своїх дітей від загроз.

     Тож бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних.

Формуємо культуру здоров’я разом!

 

ВСП Тульчинський районний відділ

 ДУ «Вінницький обласний центр

 контролю та профілактики хвороб МОЗ України»

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора